Naše služby

    Václav Kujal
Napsáno 17. říjen 2013 V kategorii Blog

Průvodce zrušením penalizace na Googlu

Měli jste tu čest a získali penalizaci na Googlu za uměle vytvořené a nerelevantní zpětné odkazy? Potom jste téměř jistě pohřbily projekt. Je tu ale jistá šance, jak se tohoto cejchu zbavit.

Jak zjistíte, že jste na černé listině Googlu?

Využijte nástroje Google webmaster tool a jděte na menu položku Návštěvnost a vyhledávání a poté na položku ruční zásahy. Pakliže tam nic nemáte napsáno, potom by mělo být vše v pořádku. Horší situace nastane, pokud narazíte na upozornění podobné tomu na obrázku.

webmaster-penalty

Co to pro vás tedy znamená?

Buďto se smířit s tímto nepříjemným faktem, nebo se pokusit nepříjemnou situaci zvrátit.

Celkem podrobný průvodce se objevil na serveru moz.com, kterým jsem se snažil inspirovat.  Autor tento postup úspěšně realizoval na několika projektech, já osobně naštěstí podobnou situaci řešit nemusel, čili nemohu potvrdit úspěšnost. Ne se všemi body stoprocentně souhlasím, je třeba si uvědomit, že ne vše co

funguje na Googlu, taky funguje na Seznamu a obráceně. Na Seznamu stále některé praktiky neuznávané  Googlem fungují, pravděpodobně je ale pouze otázkou času, kdy se podobné trendy uchytí i na Seznamu.

Jaká cesta by tedy mohla vést k odstranění penalizace na Googlu?

Identifikace všech odkazů

V první řadě je třeba najít a definovat všechny zpětné odkazy. K tomu můžete využít některé placené a neplacené nástroje. V příspěvku jsou navrhovány 3, já osobně mohu z praxe doporučit jeden z nich chronicky známý Majestic SEO. Po registraci je možné jej pro jeden projekt využít ve verzi zdarma, nedostanete se ale ke všem nutným informacím. Vyplatí se tedy investovat do krátkého časového období a nástroje využít v plné jeho síle. Minimální placený level začíná na 39 EUR.

Seznam všech zpětných odkazů

Po získání všech odkazů je nutné si vytvořit podrobný přehled a všechny odkazy opatřit podrobným popiskem. Autor článku doporučuje tento seznam vytvořit přímo v Google dokumentech a dále jej přiložit k žádosti o přehodnocení, kterou budete adresovat pracovníkům Googlu. Seznam by měl obsahovat tyto položky.

 • Kontaktní e-mailová adresa
 • Webové stránky
 • Twitter URL
 • Facebook URL
 • URL Google+
 • LinkedIn URL
 • Datum prvního kontaktu
 • Datum druhého kontaktu
 • Status zpětného odkazu
 • Poznámky

Rozpoznání „nežádoucího“ zpětného odkazu

Jak poznat nežádoucí zpětný odkaz? Je několik signálů, které vám napoví.

Jsou stránky indexovány? 

To zjistíte jednoduše ve vyhledávání příkazem site:vaše url.

Jsou odkazy v patičkách webu?

Dříve velmi žádaná pozice pro umístění zpětného odkazu, možná znáte i jako site-wide odkazy. Implementuje se přímo do šablony do zápatí, které se zobrazuje napříč webem, tím máte zaručené zpětné odkazy ze všech stránek webu. Tip: Pokud tam odkazy musí být, stačí nastavit parametr no-follow.Dle názvu domény
Jsou-li už v samotném názvu domény slova jako SEO, link, odkazy a podobně, potom se s největší pravděpodobností jedná o webové stránky, které jsou přímo vytvořené jako podpůrné linkfarmy.

Nekvalitní katalogy firem

Velmi používaná forma pro získávání zpětných odkazů jsou firemní zápisy v pochybných katalozích. Jejich kvalitu lze poměrně snadno odhalit pomocí hodnocení. Namátkově si otevřete pár firemních zápisů, a pokud mají SR 0  a PR 0, pravděpodobně nebude autorita takových stránek příliš valná. Pro upřesnění bych rád dodal, že i v současnosti jsou zde katalogy, které jsou velmi kvalitní a link vedoucí z jejich stránek je velice prospěšný.

Zpětné odkazy v blozích a fórech

Jestliže se zpětný odkaz objeví na fóru z druhého konce zeměkoule, asi nebude příliš relevantní a přirozený, bude se jednat o spam a takový odkaz je třeba odstranit. Stejně tak, pokud budete na nějakém blogu stále dokola vkládat link, mimo negativní dopad si tím i popudíte komunitu.

Opakující se anchor text

V článku se neustále opakující anchor text, ze které ho se linkuje. Dříve to skutečně fungovalo, dnes je situace úplně jiná. Pro jistotu připomenu co je anchor text. Jedná se o slovo, pod kterým je schován zpětný odkaz. Pokud už v článku linkujete, linkujte z většího množství klíčových slov s jiným anchorem. Doporučuje se využívat jméno značky a podporovat tím vlastní brand. Ideálně ale odkazujte pouze z jednoho klíčového slova.

Stránky s odkazy na jiné projekty

Nedoporučuje se vytvářet stránky s linky na partnery, pakliže nejsou na relevantní témata. V oblibě je výměna zpětných odkazů a to na úrovní speciálně vytvořené stránky s odkazy. Dosti často se zde vyměňují odkazy recipročně, ve stylu já tobě, ty mě. To je samozřejmě úplně špatně.

PR články se zpětnými odkazy

Stále velmi atraktivní publikování prostřednictvím PR článků by se mělo obejít bez velkého počtu zpětných odkazů, nebo se zpětnými odkazy s parametrem no-follow. Zpětný odkaz se doporučuje uvést na konci článku v rámci autorství.

Odstranění odkazů – hledání kontaktů na webmastera

Nyní přichází detektivní práce, která obnáší najít kontakty na webmastera. Pokud nejsou v kontaktech uvedeny mailové adresy, potom je možno se pídit po majitelích domén. Informace získáte z whois , ale ani toto nemusí nutně fungovat. Další hledání je potom otázkou nápaditosti. Autor článku popisuje další metody i prostřednictvím placených a neplacených nástrojů, jako například http://tools.seogadget.co.uk/ .

Oslovení webmasterů s žádostí o smazání odkazu

Přichází jeden z klíčových momentů a to přesvědčit webmastera, aby odstranil nežádoucí zpětné odkazy. Napište mail s jasnou formulací, co byste rádi odstranili.

Žádost o nové posouzení

Nyní již nezbývá než poslat žádost a to pečlivě sestavenou kde by nemělo chybět toto:

 • Co jste v minulosti dělali špatně
 • Co jste napravili (odkaz na váš seznam s odkazy, kde budou záznamy o nápravě)
 • Utvrzení, že se to již nebude opakovat
 • Něco málo od společnosti
 • Omluva za nepříjemnosti a vřelé poděkování

Hodně štěstí a trpělovosti :-)

Související položky (podle značky)

O nás

Firmam.cz sdružuje několik nezávislých subjektů poskytujících služby v oblasti internetového marketingu.

Samotný základ poskytovaných služeb byl postaven na výkonové internetové reklamě, postupem času se nabízené služby rozšířily výrobu webových stránek včetně grafických návrhů a tvorby webového designu

Více...

Rychlý kontakt

Chcete nás kontaktovat? Využijte možností níže nebo kontaktní formulář.

 • Václav Kujal
 • Adresa: Legionářů 374, Příbram
 • Tel: +420 777 820 247
 • Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.