Naše služby

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 45
    Václav Kujal
Napsáno 1. únor 2015 V kategorii Blog

Co mají všichni s tím blogem?

Blog, blog, blog - zní to jako zaklínadlo, ale může vám skutečně pomoci ve vašem podnikání? A jak? Odpověď jsme našli zase na blogu. Krásný článek na toto téma napsala Isla McKetta na The Moz Blog. Volně ho pro vás překládáme.

Může blog podpořit váš marketing?

Určitě znáte rady typu: ke svému podnikání potřebujete blog, blogování pomáhá vaší SEO optimalizaci, proč ještě nemáte blog, ... apod.

Podle odborníků blog vyřeší všechny vaše internetové trable. Blog rozhýbe vaše obchody, zvýší návštěvnost vašich stránek, zlepší vaši angažovanost, udělá z vás internetovou autoritu a umožní vám utvářet váš svět.

Ve skutečnosti je blog tak medializovaný, že by člověk snadno mohl získat dojem, že pouhým přidáním blogu na své stránky může najít svého perfektního partnera, vyléčí své nachlazení a dokonce snad změní olovo ve zlato.

Nepopírám, že dobrý blog na správném místě může být silný (jako spisovatelka jsem obecně pro blog), dokáže spoustu dobrých věcí, ale měli byste vždy zpochybňovat názory, které tvrdí, že jsou jediné platné na všechno a pro všechny. Opravdu chcete blog?

Když blog NENÍ ideální pro tzv. content marketing

Váháte-li, jestli jsou čas a energie, které hodláte věnovat tvorbě svého blogu, vhodnou investicí, můžete společně se mnou projít několik příkladů, kdy se blogy skutečně nepovedly, nebo jsou zkrátka zbytečné.

1. Patří vám trh

Některé značky profitují z toho, že jejich názvy zcela zdomácněly

Johnson & Johnson. Amazon. Target. Google. Tyto společnosti už se dostaly do našich hlav i srdcí a jejich jména jsou doslova synonymem pro jejich produkty. Pro takové společnosti nemá blog téměř žádný význam.

Obchod

Má skutečně Johnson & Johnson potřebu snažit se na svých stránkách o zvyšování prodeje výrobků, které už zcela jistě ve své lékárničce máte (například náplasti)? Jistě, společnost vytváří infografiky, ale blog nemá. Ona ho totiž nepotřebuje, protože jejich výrobky budete kupovat tak jako tak.

Dosah publika

Objednáváte on-line cokoli od knihy po pytle na odpadky? Nepotřebujete blog k tomu, abyste zjistili, že existuje Amazon. Ten je v historii internetu tak hluboce zakořeněný, že s největší pravděpodobností půjdete rovnou tam s vědomím, že vše bude za dva i méně dní doručeno až k vám domů.

Tzv. zásnuby

Targetu se podařily tzv. "zásnuby" ve chvíli, kdy o něm začaly Oprah a Tyra mluvit jako o Tarzhay. K nakupujícím se dostaly modely známých designérů za nízké ceny. Nezáleželo na tom, že většinu modelů Target vůbec neměl na svých internetových stránkách k dispozici, ani na tom, že nemá blog. Spojení se známou tváří a její reference vykonaly své. Blog není nutný, aby přilákal zákazníky.

Autorita

Google... Jistě, blog mají, ale Google je takovou autoritou pro vyhledávací dotazy, že většina spotřebitelů k tomu blog vůbec nepotřebuje. Takže pokud máte malou nebo žádnou konkurenci nebo je vaše firma vůdčí na trhu, můžete blogování zcela vypustit.

2. Máte lepší způsob, jak dostat zákazníky na přední pozice

Blog není jediným způsobem, jak rozšířit své publikum

Blog je jen jedním ze způsobů, jak přilákat nové zákazníky. Například já žiju méně než míli od nejbližšího obchodu s potravinami a zpět s kostkou másla jsem dřív, než se mi rozehřeje trouba. I v případě, že jiný obchod opodál by měl ten nejúžasnější blog, stále půjdu pro scházející ingredienci do toho bližšího. Pokud mi do mailu pošlou slevový kupón, možná je vyzkouším, ale ne v případě, že opět něco budu potřebovat nahonem.

Jde o to, že různé typy společností vyžadují k přilákání zákazníků různé taktiky.

Moje máma, účetní v malém městečku, která zná všechny své klienty jménem, nepotřebuje blog. Je mnohem pravděpodobnější, že ji doporučí některý ze sousedů, než že ji nový klient objeví na internetu. Pokud vám placené vyhledávání přináší v konverzi 50.000 dolarů a váš blog k tomu přispívá 10.000 dolary, je snadné (a spravedlivé) upřednostňovat placené vyhledávání. Pokud zjistíte, že čtenáři Zlatých stránek jsou hlavními zákazníky vaší společnosti, a návratnost nad čtenáři blogu je 50:1, nechte si Zlaté stránky. Jestliže vaši zákazníci sdílejí vaše nabídky mailem nebo si je sdělují na sociálních sítích, dejte jim, co chtějí.

Nic z toho neznamená, že nikdy nebudete potřebovat blog. Naopak, blog může pomoci ve chvíli, kdy bude tempo vašeho růstu na některém z používaných kanálů zpomalovat. Ale není nutné trvat na blogu ve chvíli, kdy nefunguje, použijte raději taktiku, na kterou vaši zákazníci zareagují.

3. Nejzajímavější věci o vaší firmě jsou přísně důvěrné (nebo příliš komplikované)

Někdy nejsou příběhy, které můžete sdílet, tím, co lidi nejvíce zajímá

Jistě, i CIA má blog, ale příspěvky typu "CIA odhaluje portrét bývalého ředitele XY" zní spíš jako neúspěšné polidštění její práce než něco, co byste si opravdu s chutí přečetli. Pokud o vaší práci nemůžete mluvit, raději si blog nezřizujte.

Například zatímco společnost CPA, která zpracovává daňová přiznání, může mít úspěch s blogem přinášejícím tipy jak to zařídit, abyste na konci roku neplatili příliš velké daně, firma, která dělá firemní audity, by existenci svého blogu měla hodně promyslet. Skutečně má ve své firmě někoho, kdo by byl schopný a ochotný psát zábavné věci o jejich práci, aniž by prozradil cokoli interního?

Působíte-li v utajené nebo vysoce specializované oblasti, popřemýšlejte, zda je nutné mít blog a zda máte ve firmě někoho, kdo je schopný rozumně a hlavně srozumitelně komentovat veřejně vaši práci.

4. Myslíte si, že "myšlenkové vedení" znamená omílání zpráv

Svět je plný myšlenkových vůdců

Máte čas rozšířit své myšlení?

Je velký rozdíl mezi tvorbou informace a jejím papouškováním. K něčemu se přiznám: Ačkoli nesnáším termín "myšlenkový vůdce", mnohokrát jsem ho ve své agentuře použila jako způsob, jak pomoci klientům najít v sobě to nejlepší. Ale je pravda, že většina lidí nemá čas, energii nebo vizi zavázat se k tomu, že se stanou "myšlenkovým vůdcem".

Blog může být skvělou příležitostí předvést zvládnutí a pochopení vašeho oboru široké veřejnosti. Ale pokud nemůžete najít někoho, kdo by psal na blog příspěvky, které dokážou rozšířit nebo přehodnotit dosavadní znalosti čtenářů, raději to vzdejte.

Někteří lidé vytvářejí a shromažďují informace s cílem vytvořit  TOP 10 typů zpráv. Tento druh obsahu může být užitečný pro čtenáře, kteří nemají čas hledat zdroje vlastního obsahu, ale takový způsob nepovažuji za obsahovou strategii firemního blogu. Jestliže tohle je všechno, na co máte čas, zaměřte se raději na sociální sítě.

5. Vaše stránky přinášejí aktuální obsah

Hej, Foxi: jaký je rozdíl mezi blogem a zpravodajským příběhem?

A došli vám komentátoři?

Blog vám může pomoci vytvářet zprávy o vašem oboru a o vaší značce. Ale co když je vaše značka postavena výhradně na zpravodajství? BBC nepotřebuje blog, protože každý čtenář očekává, že to, co čte, má aktuální obsah a vyjadřuje názor BBC. Pokud se čtenáři chtějí vyjadřovat k obsahu článků, mohou.

Můžete-li vysvětlit, jakou hodnotu přidává blog blogs.foxnews.com webu Fox News, máte lepší smysl pro strategii obsahu, než já. Můj odhad při pohledu na prázdné bubliny v blogu je, že se tento experiment nezdařil a brzy zmizí.

6. Podnikáte v režimu offline

Některý obchod je lépe obsluhovat offline

Je tu ještě jeden poslední důvod, kdy se blogování nemusí potkat s vaším obchodním modelem, a to v případě, že jste se rozhodli nevstupovat do digitálního světa. Obědvala jsem nedávno s jedním majitelem luxusního klenotnictví z Indie a ten přemýšlel o tom, zda se pustit do online obchodování (obával se, že by jeho návrhy mohly být snadno ukradeny) nebo dál pokračovat na bázi osobního prodeje, jak to jeho rodina činí už po tři generace.

Jste-li úspěšní v režimu offline prodeje, a to zejména jedná-li se o drahé kameny, pak všechno hovoří pro to zůstat offline.

Kdy byste měli blogovat

Když jsme si uvedli všechny příklady, proč je zbytečné mít blog, pojďme se v rychlosti zamyslet nad důvody, kdy ho naopak využívat jako součást marketingové strategie.

1. Chcete zvýšit počet přístupů na své webové stránky

Všeobecný názor je, že čím více stránek postavíte, tím vyšší hodnocení budete mít. Ani náhodou, to raději více (dobrého) obsahu vytvořte na svém blogu, víc toho komunikujte přes sociální sítě, po mailu a podobně.

2. Chcete rozšířit své publikum

V případě, že obsah, který vytváříte, je opravdu úžasný, lidé si ho najdou a budou ho sdílet. Někteří z nich se stanou i potenciálními zákazníky, přestože o vás nikdy před tím neslyšeli. Buďte nejlepší a zájem si udržíte.

3. Chcete zapojit své zákazníky

Blog je fantastické místo pro zodpovězení často kladených dotazů, pro hraní si s novými nápady i pro to, dokázat čtenářům, že svými skvělými nápady mohou přispět k vaší práci. Všechny tyto věci pomáhají zákazníkům lépe vás poznat a navíc se mohou v komentářích zapojit do diskuze s vámi. Právě tím, že vytvoříte prostor k podobné diskuzi, můžete najít nápady pro své další kampaně nebo pro své nové výrobky.

4. Máte čím přispět do diskuze

Opravdu máte nový pohled na to, co se děje ve vašem oboru? Pomozte ostatním sdílet vaše zajímavé příběhy a myšlenky. Budujete tak svou autoritu a zároveň autoritu své společnosti.

5. Jste připraveni investovat do své budoucnosti

Obsah je běh na dlouhou trať, ale přínosy z blogu vám mohou cestu znatelně zkrátit. Je-li blog pro vaši firmu vhodný, máte šanci začít formovat povědomí o vašem oboru a o vaší společnosti už ve chvíli, kdy uveřejníte svůj první příspěvek. Držte se toho a možná brzy zjistíte, že jste získali zákazníky právě z řad vašich čtenářů.

Hlavní myšlenka

Nepoužívejte blog jen proto, že vám to někdo poradil. Blog je obrovská investice a udržet ho znamená spoustu práce. Existuje ovšem spousta dobrých důvodů, proč ho mít, myslíte-li to s ním vážně.

Jaké je vaše rozhodnutí? Máte dobrý důvod, proč se do blogování nepustit? Nebo jste naopak přesvědčeni, že blog je to pravé pro vaše podnikání?

Související položky (podle značky)